Vetík

VETÍK

lekarnicka

First aid

and other veterinary tips

First aid and other veterinary tips Selhání srdce
image

04.11.2019

Selhání srdce

Selhání srdce patří do skupiny závažných akutních, život ohrožujících stavů. Většinou se vyskytuje u pokročilých stavů onemocnění srdce, kdy i přes medikaci psa léky na srdce dojde k náhlému, výraznému zhoršení celkového zdravotního stavu. Projevuje se náhlou dušností, apatií, neschopností psa zvednout se a chodit. Pes zaujímá polohu v leže na hrudníku nebo na boku s otevřenou tlamou, někdy majitel pozoruje i výtok slin z tlamy a tvorbu bublin u nosu, případně až vykašlávaní krvavě zbarvené tekutiny z horních cest dýchacích.

První pomoc ze strany majitele spočívá ve snaze zklidnit psa, zabezpečit přístup čerstvého vzduchu v místnosti (otevřít okno nebo přesunout psa blíže k balkónu), natáhnout hlavu a krk dopředu, čímž se více zprůchodní dýchací cesty, odstranit sliny a pěnu z oblasti nosu a tlamy a neprodleně kontaktovat veterináře.

Je výslovně doporučeno ještě před příjezdem na veterinu kontaktovat veterináře a obeznámit ho se závažností stavu. Docílí se tím úspory času, který je v danou chvíli pro vašeho pejska ten nejdůležitější. Ošetřující lékař se může do doby vašeho příjezdu na daný stav připravit, což celý proces ošetření urychlí, zjednodušší a významně se tím zvýší šance na přežití psa.

Nezapomeňte, hlavní zásadou každé první pomoci je ZACHOVAT KLID a jednat s rozmyslem!