Vetík

VETÍK

lekarnicka

První pomoc

a jiné veterinární rady

Příběhy Smolař Hero a jeho oftalmologické problémy
image

19.02.2024

Smolař Hero a jeho oftalmologické problémy

V druhé půlce ledna do spolku Dočasky DeDe přijali teprve ročního psa německé dogy. I za toto krátké životní období si toho bohužel už dost prožil, a tak přijel v naprosto katastrofálním stavu – extrémně vychrtlý, s hnisajícíma očima a neměřitelnými krevními testy. Začal proto boj o jeho záchranu.

Hero, jak tety hafana pojmenovaly, měl opravdu smutnou minulost. Narodil se jako 12. štěně z 13hlavého vrhu bez PP. 

Od štěněte měl oční problémy, trpěl výhřezem Harderových žláz třetích víček a s příslibem pozdější operace si jej pořídila nová majitelka. Vše se zdálo sluncem zalité, přesto, že žádnou operaci až do svých 11 měsíců nepodstoupil. V listopadu 2023 jej majitelka dala pohlídat své kamarádce, dostala se do složité životní situace a psa si již nikdy nevyzvedla. Kamarádka hledala pomoc na sociálních sítích, sháněla někoho, kdo by se jej ujal a zajistil mu operaci, Hero již skoro neviděl. Kromě výhřezů trpí ještě entropiem a jeho oči potřebovaly urgentní zákrok. Na přelomu listopadu a prosince 2023 se Hero dostal do péče slečny Marcely. Bohužel jej ubytovala ve venkovní boudě, jelikož měl údajně průjem. Pobyt venku je ale pro toto plemeno naprosto nevhodný.  Díky příspěvkům od veřejnosti se slečně podařilo uhradit operací očí, která proběhla v Plzni.

Po domluvě dogouška přijali pod spolek Dočasek DeDe. Při příjmu měl pouze 48 kg! Oči, které byly 3 týdny po operaci, byly zhnisané. Pes se sotva držel na nohou, byl smutný a zvracel až do půlnoci. Sono odhalilo volnou tekutinu v břiše, krevní testy ukázaly neměřitlené jaterní hodnoty, nízký albumin, těžkou leukocytózu , vysoké CRP a silnou dehydrataci. Okamžitě dostal kapačku a všichni doufali, že přežije noc v hospitalizačním boxu. Paní doktorka a sestřičky se nezastavily a ráno už vypadal Hero o mnoho lépe. Dostal chuť k jídlu, které hltal jako šílenec. Celá konzerva zmizela jedním olíznutím.  Postupně se jeho zdravotní stac začal pěkně zlepšovat, přestal zvracet a malinko přibral. 

Do domácí dočasné péče přebírali dobří lidé z DeDe infuze, léky, antibiotika, krmení, vitamíny – Hero měl s sebou zrkátka měnší lékarnu. V dočasce se ubytoval v teplém pokojíku, který ani nechtěl opustit. Hero by měl přibrat alespoň 15 kg.

Po pár dnech již infuze nebyly potřeba, Hero je ve skvělé náladě, hravý, plný života a elánu. Je stále hladový, momentálně ho krmím na váhu 70 kilo, ale bohužel se i přesto od posledního vážení posunul jen o necelé kilo nahoru. 

Na konci ledna absolvoval kontrolu na klinice a s radostí lze oznámit, že má jaterní testy v normě, pokles je i u leukocytů a CRP, tedy zánět se zvládl zmírnit. Oči, které tety mažou ATB mastičkou, jsou také o mnoho lepší, i když už na první pohled je zřejmé i pro laika, že v pořádku nejsou. V břišní dutině má ale stále malé množství volné tekutiny.

Po kontrole na klinice s dogoušem andělé z Dočasek DeDe odjeli na vyšetření k oftalmologovi, Dr. Beránkovi, který měl již předem info, zprávy a fotky očí. Byl mile překvapen, že oči vypadají lépe, než bylo patrné z fotek, které dostal. Provedl vyšetření po lokální aplikaci znecitlivujících kapek a speciální pinzetou Herovi oči vyšetřil.

Závěr je takový, že předchozí operace byla vedena nevhodným způsobem. Bohužel došlo k deformaci, porušení chrupavky, která je dvakrát ohnutá, zalomená, což se nemá stávat.

Předem avizované dvě operace nakonec pravděpodobně nebudou potřeba, pan doktor se domnívá, že opravit žlázy a chrupavku, včetně třetích víček a entropií, zvládne při jednom zákroku. Teď bude potřeba, aby se Hero dostal do dobré kondice, ve které ještě zdaleka není, aby mohl do anestezie.

Hero, i já - Vetík - a zbytek mé skvělé smečky Ti na transparentní účet Dočasek DeDe posílám 500 Kč na podporu s úhradou veteriny.

 

Ať už se máš jenom dobře!

Tvůj Vetík

www.vetik.cz

PS: účty za veterinární zákroky a péči jsou kdykoli k nahlédnutí u paní Dity Pullmannové

Hero
Hero
Hero
Hero
Hero
Hero
Hero
Hero
Hero
Hero