Vetík

VETÍK

lekarnicka

První pomoc

a jiné veterinární rady

První pomoc a jiné veterinární rady Optimální doba krytí feny
image

03.11.2019

Optimální doba krytí feny

Z chovatelského hlediska:

Ve chvíli, kdy se rozhodnete pro nakrytí Vaší fenečky a najdete pro ni vhodného psa, je dobré Vaši fenku s potenciálním psem seznámit, a to v období několika dnů či týdnů před očekávaným háráním. Pomůžete tím odbourat stres (případně agresi), jak ze strany feny, tak ze strany psa. Toto setkání je o to důležitější, pokud bude fenečka připuštěná poprvé.

Ideální doba krytí je přibližně 9.-15. den od prvních příznaků hárání. V této době by měla být fena zcela připravena k páření. Pokud je to možné, je dobré fenku nechat v tomto časovém rozmezí nakrýt psem vícekrát, zvýší se tím procento úspěšného zabřeznutí.

Z veterinárního hlediska:

V případě, že si nejste jisti, zda již u Vaší feny hárání probíhá (viz. případy tiché říje), zda je vhodná doba na krytí nebo pokud máte nějaké jiné pochybnosti, neváhejte se obrátit na Vašeho veterinárního lékaře. Váš veterinář Vám stejně tak pomůže při problémech s háráním, či při neúspěšném zabřeznutí fenky. Mnoho problémů se dá jednoduše objasnit, a to mikroskopickým vyšetřením vaginálního výtěru či laboratorně - stanovením hladiny hormonu progesteronu v krvi atp.